Skip to content

100 Grove StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block36
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,610
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
31%
Improvement Value:$176,400
69%
Total Assessment$255,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,670+3.8%
2024$8,353+4.0%
2023$8,034+1.6%
2022$7,911+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12211, Page 258

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 6388, Page 494

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5014, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1925