Skip to content

71 Parkway EastBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 1998

Property Information

Block373
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,458
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,100
27%
Improvement Value:$249,400
73%
Total Assessment$342,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,618+3.8%
2024$11,193+4.0%
2023$10,765+1.6%
2022$10,600+17.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5168, Page 334

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1919