Skip to content

18 Fontaine AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 2003

Property Information

Block378
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,100
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,700
40%
Improvement Value:$130,300
60%
Total Assessment$216,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,327+3.8%
2024$7,059+4.0%
2023$6,789+1.6%
2022$6,685-5.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922