Skip to content

9 Parkway EastBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 2, 2011

Property Information

Block379
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,342
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
28%
Improvement Value:$236,600
72%
Total Assessment$330,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,221+3.8%
2024$10,811+4.0%
2023$10,397+1.6%
2022$10,238+20.9%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,342DeedBook 12341, Page 1117

Property Sale

Sale
$80,500
DeedBook 4936, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1922