Skip to content

25 Parkway EastBloomfield, NJ 07003

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block379
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,977
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,500
25%
Improvement Value:$289,600
75%
Total Assessment$386,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,097+3.8%
2024$12,618+4.0%
2023$12,135+1.6%
2022$11,950+26.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 12004, Page 2972

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 5658, Page 188

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5394, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1916