Skip to content

33 Parkway EastBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block379
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,692
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,500
27%
Improvement Value:$262,400
73%
Total Assessment$358,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,174+3.8%
2024$11,729+4.0%
2023$11,280+1.6%
2022$11,108-1.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft1,692DeedBook 20240, Page 10779

Property Sale

Sale
$607,000
Sq Ft1,692DeedBook 20220, Page 63237Recorded7/6/2022

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 20170, Page 92251Recorded10/19/2017

Property Sale

Sale
$174,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 20161, Page 2793Recorded11/30/2016

Property Sale

Sale
$318,800
DeedBook 6065, Page 753

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 5825, Page 802

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5654, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 1919