Skip to content

18 La France AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 17, 2014

Property Information

Block38
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,350
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
29%
Improvement Value:$235,900
71%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,309+3.8%
2024$10,896+4.0%
2023$10,479+1.6%
2022$10,319+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,350DeedBook 12508, Page 1247

Property Sale

Sale
$48,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 12454, Page 8578Recorded9/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900