Skip to content

41-49 Alva Street (5)Bloomfield, NJ 07003

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2020

Property Information

Block391
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
DescriptionAUTO DETAIL
Dwellings1
ZoningCC
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,000
69%
Improvement Value:$201,400
31%
Total Assessment$649,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,028+3.8%
2024$21,222+4.0%
2023$20,411+1.6%
2022$20,099-16.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$368,000
DeedBook 6069, Page 161

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920