Skip to content

102 Warwick StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block10
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,360
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
30%
Improvement Value:$208,300
70%
Total Assessment$297,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,091+3.8%
2024$9,722+4.0%
2023$9,350+1.6%
2022$9,208+28.2%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 20211, Page 17212

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 12394, Page 9408

Property Built

Built

Year Built: 1926