Skip to content

15 Tunbridge PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2019

Property Information

Block40
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,200
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
34%
Improvement Value:$190,400
66%
Total Assessment$289,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,823+3.8%
2024$9,464+4.0%
2023$9,102+1.6%
2022$8,963+13.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 20180, Page 24780Recorded3/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1923