Skip to content

16 Royalton PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Oct 27, 2009

Property Information

Block40
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,200
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,300
35%
Improvement Value:$175,800
65%
Total Assessment$271,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,196+3.8%
2024$8,860+4.0%
2023$8,521+1.6%
2022$8,391+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900

To:

Sq Ft1,200DeedBook 12237, Page 9506

Property Built

Built

Year Built: 1923