Skip to content

363 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 6, 2001

Property Information

Block336
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2 ST + 13 APTS
Dwellings1
ZoningCBD
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
13%
Improvement Value:$949,400
87%
Total Assessment$1,089,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,099+3.8%
2024$37,661+3.8%
2023$36,277+1.3%
2022$35,798+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 5832, Page 302

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5705, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1927