Skip to content

225 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jan 7, 2005

Property Information

Block421
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,565
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,700
28%
Improvement Value:$322,200
72%
Total Assessment$447,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,193+3.8%
2024$14,637+4.0%
2023$14,078+1.6%
2022$13,863+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,565DeedBook 6231, Page 113

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5538, Page 687

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5095, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1923