Skip to content

215 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1915

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block421
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,664
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,900
35%
Improvement Value:$211,300
65%
Total Assessment$324,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,997+3.8%
2024$10,595+4.0%
2023$10,190+1.6%
2022$10,034-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 20220, Page 9015

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 20180, Page 79110Recorded9/12/2018

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5006, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1915