Skip to content

25 Baldwin PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1917

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block423
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,070
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,900
33%
Improvement Value:$272,500
67%
Total Assessment$409,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,887+3.8%
2024$13,379+4.0%
2023$12,867+1.6%
2022$12,671+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,070DeedBook 20240, Page 50217

Property Sale

Sale
$419,900
Sq Ft1,070DeedBook 20220, Page 54808Recorded6/6/2022

Property Sale

Sale
$288,800
DeedBook 6074, Page 547

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5272, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1917