Skip to content

98 Baldwin PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Apr 30, 2015

Property Information

Block427
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,970
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
27%
Improvement Value:$357,400
73%
Total Assessment$487,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,533+3.8%
2024$15,928+4.0%
2023$15,319+1.6%
2022$15,085-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft2,970DeedBook 12553, Page 5179

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 5637, Page 277

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5203, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1951