Skip to content

5-7 Rena LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1981

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 29, 2004

Property Information

Block456
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage2,940
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
32%
Improvement Value:$354,600
68%
Total Assessment$519,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,625+3.8%
2024$16,981+4.0%
2023$16,331+1.6%
2022$16,082-10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,940DeedBook 6083, Page 467

Property Sale

Sale
$19,500
DeedBook 5339, Page 513

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 5277, Page 511

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1981