Skip to content

119 Weaver AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block427
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,436
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,400
37%
Improvement Value:$230,900
63%
Total Assessment$364,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,357+3.8%
2024$11,905+4.0%
2023$11,450+7.2%
2022$10,678+11.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,436DeedBook 20210, Page 70935Recorded6/8/2021

Property Sale

Sale
$62,816
DeedBook 6073, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1918