Skip to content

160 Baldwin PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$716,000
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block431
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,428
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,300
32%
Improvement Value:$278,600
68%
Total Assessment$410,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,938+14.2%
2024$12,203+4.0%
2023$11,736+1.6%
2022$11,557-1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$716,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 20240, Page 55074

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,428DeedBook 20240, Page 6299Recorded2/1/2024

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 6272, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1953