Skip to content

24 Wright CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2004

Property Information

Block431
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,530
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,700
30%
Improvement Value:$323,100
70%
Total Assessment$460,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,630+3.8%
2024$15,059+4.0%
2023$14,483+1.6%
2022$14,262-7.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956