Skip to content

19 Wright CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$744,500
Last Sale Date
May 29, 2024

Property Information

Block431
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,715
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,700
34%
Improvement Value:$243,900
66%
Total Assessment$370,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,571+3.8%
2024$12,111+4.0%
2023$11,648+1.6%
2022$11,470+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$744,500

To:

Sq Ft1,715DeedBook 20240, Page 37132

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 20190, Page 11772Recorded2/7/2019

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 6381, Page 551

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6190, Page 336

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 5817, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1956