Skip to content

61 Oakwood AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1949

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 24, 2019

Property Information

Block431
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,248
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,100
38%
Improvement Value:$212,400
62%
Total Assessment$343,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,652+3.8%
2024$11,226+4.0%
2023$10,796+1.6%
2022$10,631-3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 20190, Page 10040

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6005, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1949