Skip to content

119 Waldo AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$402,000
Last Sale Date
Oct 20, 2025

Property Information

Block43
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,148
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
43%
Improvement Value:$119,800
57%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,089+3.8%
2024$6,830+4.0%
2023$6,569+1.6%
2022$6,469-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$402,000

To:

Sq Ft1,148DeedBook 20250, Page 67279

Property Built

Built

Year Built: 1927