Skip to content

88 Waldo AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Mar 8, 2007

Property Information

Block32
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,161
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
34%
Improvement Value:$173,300
66%
Total Assessment$262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,904+3.8%
2024$8,579+4.0%
2023$8,250+1.6%
2022$8,124+10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000

To:

Sq Ft1,161DeedBook 12041, Page 3087

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 6200, Page 563

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5361, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1925