Skip to content

91 Walnut StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block451
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,130
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,200
29%
Improvement Value:$255,900
71%
Total Assessment$360,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,215+3.8%
2024$11,768+4.0%
2023$11,318+1.6%
2022$11,145+30.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,130DeedBook 20211, Page 13694

Property Sale

Sale
$44,300
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910