Skip to content

87 Walnut StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Date
Jun 29, 1979

Property Information

Block451
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,469
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
32%
Improvement Value:$199,200
68%
Total Assessment$293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,939+3.8%
2024$9,575+4.0%
2023$9,209+1.6%
2022$9,068+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926