Skip to content

77 Williamson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Jan 4, 1999

Property Information

Block453
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage3,016
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,800
21%
Improvement Value:$408,400
79%
Total Assessment$517,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,543+3.8%
2024$16,902+4.0%
2023$16,256+1.6%
2022$16,007+14.9%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000

To:

Sq Ft3,016DeedBook 5586, Page 566

Property Sale

Sale
$268,500
DeedBook 4956, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1929