Skip to content

183 Walnut StreetBloomfield, NJ 07003

Built 2005

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Dec 7, 2005

Property Information

Block456
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage3,936
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,800
24%
Improvement Value:$385,600
76%
Total Assessment$504,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,109+3.8%
2024$16,484+4.0%
2023$15,853+1.6%
2022$15,611-7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft3,936DeedBook 6281, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5969, Page 280