Skip to content

10-12 Rena LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2012

Property Information

Block456
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage3,108
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,800
31%
Improvement Value:$360,800
69%
Total Assessment$524,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,794+3.8%
2024$17,144+4.0%
2023$16,488+1.6%
2022$16,236-6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$137,350
DeedBook 5071, Page 672

Property Sale

Sale
$153,985
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1981