Skip to content

207 Walnut StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block458
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1-FAM + STUDIO
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage1,272
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,100
34%
Improvement Value:$235,000
66%
Total Assessment$356,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,079+3.8%
2024$11,637+4.0%
2023$11,192+1.6%
2022$11,021-9.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5651, Page 372

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5274, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1955