Skip to content

39 Hoover AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2003

Property Information

Block753
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,329
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,200
34%
Improvement Value:$242,500
66%
Total Assessment$366,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,438+3.8%
2024$11,984+4.0%
2023$11,525+1.6%
2022$11,349-1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 5206, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1948