Skip to content

39 Greenbrook DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1996

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 19, 2016

Property Information

Block871
Lot30
QualifierC0039
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class37
DescriptionGH
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage813
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
40%
Improvement Value:$128,300
60%
Total Assessment$213,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,235+3.8%
2024$6,971+4.0%
2023$6,704+1.6%
2022$6,602-7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft813DeedBook 20160, Page 16988

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 12236, Page 3077

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12110, Page 8619

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5965, Page 111

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5448, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1996