Skip to content

12 Rowe StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 29, 2015

Property Information

Block480
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,288
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
35%
Improvement Value:$187,800
65%
Total Assessment$289,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,813+3.8%
2024$9,454+4.0%
2023$9,093+1.6%
2022$8,954-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,396DeedBook 12559, Page 9197

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 12533, Page 6488Recorded1/13/2015

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4990, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1926