Skip to content

14 Rowe StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Jan 10, 2005

Property Information

Block480
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,460
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
35%
Improvement Value:$180,800
65%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,498+3.8%
2024$9,150+4.0%
2023$8,800+1.6%
2022$8,666-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000

To:

Sq Ft1,460DeedBook 6145, Page 731

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5709, Page 522

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5109, Page 385

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 4982, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1926