Skip to content

18 Rowe StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Mar 15, 1983

Property Information

Block480
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,288
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
40%
Improvement Value:$148,100
60%
Total Assessment$247,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,388+3.8%
2024$8,082+4.0%
2023$7,773+1.6%
2022$7,654-13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$61,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1926