Skip to content

74 Montgomery StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1908

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block481
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage2,111
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,700
37%
Improvement Value:$185,100
63%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,932+3.8%
2024$9,569+4.0%
2023$9,203+1.6%
2022$9,062-8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,111DeedBook 20180, Page 66651

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 5925, Page 721

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5905, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1908