Skip to content

60 Montgomery StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 7, 2015

Property Information

Block481
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-G
Sq Footage2,686
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,400
27%
Improvement Value:$285,800
73%
Total Assessment$391,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,270+3.8%
2024$12,784+4.0%
2023$12,295+1.6%
2022$12,108+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,686DeedBook 20150, Page 65305

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5445, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1926