Skip to content

54 Montgomery StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$338,067
Last Sale Date
Nov 25, 2024

Property Information

Block481
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-G
Sq Footage2,824
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,600
22%
Improvement Value:$366,700
78%
Total Assessment$471,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,987+3.8%
2024$15,402+4.0%
2023$14,813+1.6%
2022$14,587+13.3%
Property History

Property Sale

Sale
$338,067

To:

Sq Ft2,824DeedBook 20240, Page 70764

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft2,824DeedBook 20210, Page 7615Recorded1/21/2021

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5492, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1927