Skip to content

11 Rawson StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$296,000
Last Sale Date
Jan 6, 2005

Property Information

Block482
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,708
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,300
27%
Improvement Value:$227,700
73%
Total Assessment$312,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,583+3.8%
2024$10,196+4.0%
2023$9,806+1.6%
2022$9,656+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$296,000

To:

Sq Ft1,708DeedBook 6143, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1926