Skip to content

94 Woodland RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Nov 2, 2005

Property Information

Block546
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,656
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,400
37%
Improvement Value:$236,000
63%
Total Assessment$374,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,700+3.8%
2024$12,235+7.4%
2023$11,390+1.6%
2022$11,216+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000

To:

Sq Ft1,656DeedBook 6282, Page 461

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5298, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1931