Skip to content

60 Belleville AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1971
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 13, 2014

Property Information

Block489
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class10
DescriptionSTORE
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$526,500
81%
Improvement Value:$123,500
19%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,048+3.8%
2024$21,242-16.2%
2023$25,358+1.6%
2022$24,970-11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 12481, Page 5537

Property Built

Built

Year Built: 1971