Skip to content

371-377 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1964
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 5, 2007

Property Information

Block336
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
DescriptionAUTO REPAIR
Dwellings1
ZoningCBD
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$335,400
55%
Improvement Value:$273,700
45%
Total Assessment$609,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,861+3.8%
2024$21,057+3.8%
2023$20,283+1.3%
2022$20,015-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 12078, Page 6815

Property Built

Built

Year Built: 1964