Skip to content

672 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1970

Last Sale Date
Jun 14, 2063

Property Information

Block226
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class10
DescriptionSTORE
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$289,700
48%
Improvement Value:$309,600
52%
Total Assessment$599,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,509+3.8%
2024$20,718+3.8%
2023$19,957+1.3%
2022$19,693-19.8%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

To:

DeedBook 6387, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1970