Skip to content

13 Rowe StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Jun 30, 1982

Property Information

Block492
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,210
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
39%
Improvement Value:$154,000
61%
Total Assessment$250,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,511+3.8%
2024$8,199+4.0%
2023$7,886+1.6%
2022$7,765-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000

To:

Sq Ft1,210DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1926