Skip to content

69 North Thirteenth StNewark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$507,000
Last Sale Date
Dec 28, 2018

Property Information

Block4
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage2,984
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
24%
Improvement Value:$299,300
76%
Total Assessment$392,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,324+3.8%
2024$12,837+4.0%
2023$12,346+1.6%
2022$12,157+5.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$507,000

To:

Sq Ft3,344DeedBook 20190, Page 13356

Property Sale

Sale
$213,000

From:

To:

Sq Ft2,984DeedBook 20180, Page 14396Recorded2/16/2018

Property Sale

SaleMulti
$510,000
DeedBook 6330, Page 437

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5999, Page 125

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5005, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1925