Skip to content

153 State StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1913

Last Sale Price
$158,900
Last Sale Date
Sep 13, 2001

Property Information

Block513
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,743
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,100
42%
Improvement Value:$204,400
58%
Total Assessment$352,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,957+3.8%
2024$11,520+4.0%
2023$11,079+1.6%
2022$10,910-12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$158,900

To:

Sq Ft1,743DeedBook 5826, Page 743

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5562, Page 425

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5020, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1913