Skip to content

206 Broad Street Apt 10aBloomfield, NJ 07003

Built 1973

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block513
Lot34
QualifierC0010
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class35
DescriptionSTUDIO CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage361
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
59%
Improvement Value:$38,300
41%
Total Assessment$93,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,165+3.8%
2024$3,049+4.0%
2023$2,932+1.6%
2022$2,888-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft361DeedBook 20211, Page 49727

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5002, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1973