Skip to content

218 Broad Street Apt 4bBloomfield, NJ 07003

Built 1973

Last Sale Price
$64,500
Last Sale Date
Sep 29, 1987

Property Information

Block513
Lot34
QualifierC0020
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage586
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
47%
Improvement Value:$77,600
53%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,976+3.8%
2024$4,794+4.0%
2023$4,611+1.6%
2022$4,540+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$64,500

To:

Sq Ft586DeedBook 4995, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1973