Skip to content

218 Broad Street Apt 5bBloomfield, NJ 07003

Built 1973

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Sep 12, 2019

Property Information

Block513
Lot34
QualifierC0021
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage595
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
46%
Improvement Value:$83,100
54%
Total Assessment$153,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,193+3.8%
2024$5,003+4.0%
2023$4,812+1.6%
2022$4,738+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft595DeedBook 20190, Page 94799

Property Built

Built

Year Built: 1973