Skip to content

218 Broad Street Apt 11bBloomfield, NJ 07003

Built 1973

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Feb 10, 2021

Property Information

Block513
Lot34
QualifierC0027
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class35
Description1 BR
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage575
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
45%
Improvement Value:$86,400
55%
Total Assessment$156,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,854+9.6%
2024$4,428+4.0%
2023$4,259+9.0%
2022$3,906-11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft575DeedBook 20210, Page 31300

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 20160, Page 71058

Property Built

Built

Year Built: 1973